Krycie wolego oka
Jeżeli zależy nam na profesjonalnym wykonaniu wolego oka z dachówki panelowej z posypką, powinniśmy zainwestować w dobry materiał pokryciowy (np taki jak: dachówki z posypką ceramiczną firmy Gerard Roofs – AHI Roofing), wykonać szczelny podkład i zatrudnić doświadczoną ekipę dekarską. To inwestycja na długi okres, która naprawdę się zwróci. Walory estetyczne są bowiem równie ważne co funkcjonalne!
Czym jest wole oko?
Wole oko to nietypowa odmiana lukarny o półowalnym kształcie, która przechodzi płynnie między płaszczyzną dachu a wypukłością okna. To bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej ujmujących elementów architektury dachu, które stanowi jednak prawdziwe wyzwanie dla dekarzy. Aby konstrukcja została wykonana w sposób prawidłowy, należy harmonijnie wkomponować lukarnę w całość płaszczyzny dachu, co wymaga precyzyjnego rozmierzenia łat i przygotowania krążyn i więźby. Panele dachówki z posypką muszą być precyzyjnie dopasowane i ułożone na powierzchni, aby uniemożliwić przedostawanie się wody pod pokrycie i przecieki. Łaty na wolim oku są wykonywane z kilku warstw sklejki
Więźba pod wolim okiem musi mieć odpowiednią konstrukcję. Dekarze muszą precyzyjnie wymierzyć łuk zewnętrzny oraz dwa łuki wewnętrzne, pamiętając jednocześnie o pokryciu. Na szczególną uwagę zasługują również krążyny. Uzyskanie łagodnego i niewymagającego dodatkowego uszczelnienia przejścia między płaszczyzną dachu i wolim okiem jest możliwe jedynie po wykonaniu konstrukcji drewnianej z odpowiednią geometrią.
Przy kryciu wolego oka „gubimy” jeden rząd pokrycia. Zarówno powierzchnia elementu dekoracyjnego, jak i połać, w który został wpisany, powinny zostać pokryte sztywnym poszyciem i zabezpieczone papą bądź folią. Aby łaty się nie ugniatały, kontrłaty należy umocować gęsto i symetrycznie względem osi wolego oka. Do wygiętych łat mocujemy natomiast dachówki panelowe. Łukowaty kształt uzyskujemy przez wykonanie łat techniką wielowarstwową ze sklejki nabijanej jedna po drugiej.
Lukarna o właściwych proporcjach wtopi się w połać dachową.
Galeria zdjęć:
Na co zwracać uwagę w czasie montażu wolego oka?
W czasie montażu dekarze muszą zachować odpowiednie proporcje wysokości i szerokości frontu wolego oka oraz kąt spadku połaci – nie mniejszy niż 12º. W przypadku gdy kąt jest mniejszy, woda może podciekać przy parciu wiatru. Spadek połaci dachowej dachu zasadniczego nie może być mniejszy niż 30º.
Montaż paneli
W przypadku gdy stosunek wysokości wolego oka do jego podstawy wynosi 1do 4 lub 1 do 5, możemy przemyśleć płynne wykonanie elementu bez wydzielania go z powierzchni dachu przez dwa kosze. Wówczas dachówki przechodzą faliści z obydwu stron lukarny.
Kierunek zakładów paneli powinien być określony przez spływ wody na połać dachu. Różnica w kątach nachylenia wolego oka do połaci dachu może wymusić „zgubienie” paneli w najwyższym punkcie. Aby prace przebiegły bez komplikacji, decyzję o wytrąceniu paneli należy podjąć już w czasie łacenia dachu. W żadnym wypadku nie ruszamy jednak okapowego rzędu paneli.
Firma Dachstyl zajmuje się profesjonalnym wykonawstwem „wolych oczu” i innych konstrukcji dachowych. Zapraszamy do kontaktu z nami.